لینک مستقیم(مبانی نظری استرس شغلی)

مبانی نظری استرس شغلی|40086946|lox34015457|لینک مستقیم|اِل اُ
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان مبانی نظری استرس شغلی را مشاهده می نمایید.

پیشینه ومبانی نظری پژوهش استرس شغلی

توضیحات: فصل دوم تحقیق کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

استرس بخشی از زندگی روزمره است. استرس حالت یا فرایندی روانشناختی است که در هنگام وقوعش فرد با حوادثی مواجه می­شود که آن­ها را نسبت به بهزیستی جسمی و روانشناختی خود تهدیدآمیز ادراك می­کند. استرس از تعامل با محیط نشات می­گیرد و زمانی رخ می­دهد که بین فشارهای موقعیتی و منابعی که فرد در اختیار دارد ناهماهنگی وجود داشته باشد (هزاوه­ای، حسینی، معینی، مقیم بیگی و حمیدی، 1391).

در چند دهه اخیر و با روى آوردن تدریجى جوامع به سمت زندگى مدرن، یكى از معضلات اساسی كه گریبان گیر جوامع بشری شده است پدیده استرس می­باشد. با صنعتی شدن جهان استرس اهمیت ویژه­ای پیدا كرده و به طور گسترده­اى سلامتی شاغلین را در محیط كار تحت تأثیر قرار داده است. عوامل روانی به همراه خطرات فیزیكی، شیمیایی، ارگونومیك و بیولوژیك محیط كار یكی از عوامل مخاطره آمیز اصلی در محیط های كاری محسوب می­گردد و در بین عوامل روانی استرس شغلى از اهمیت ویژه­ای برخوردار مى­باشد، به طوریكه سازمان ملل متحد در سال 1992 استرس شغلی را بیماری قرن بیستم دانست و سازمان جهانی بهداشت بر اساس شاخص بار جهانی بیماری­ها، به این نتیجه رسید كه بیماری­های روانی به ویژه استرس، دومین علت ناتوانی تا سال 2020 خواهد بود (تانگری، 2003). در اغلب جوامع امروزی، حیات انسانی از لحاظ محیط و نحوه زندگی با آن چه در سال­های گذشته وجود داشته، تفاوت فاحشی پیدا کرده است. امروزه در اکثر نقاط جهان، به ویژه در جوامع صنعتی و در جوامعی که آشفتگی اجتماعی و اقتصادی، زندگی عادی را مختل کرده است، عوامل تنش­زای اجتماعی، بیش از هر زمان دیگری شایع گردیده اند. به طوری که در عصر کنونی تنش را به عنوان طاعون سیاه می­شناسند (ملازم، محمدحسینی، کریمی و زاده باقری، 1384).

استرس جزء جدایى ناپذیر در زندگی مى­باشد كه با توجه به فشار روانی و كیفیت انطباق فرد با آن مى­تواند منجر به بیماری و یا تجربه­ای مثبت شود. عوامل روانی در محیط كار بر خلاف سایر عوامل زیان­آور محیط كار مختص شغل خاصی نیستند و در همه­ی مشاغل به صور مختلف و با درجات متفاوت وجود دارند (لوی و ویگمن، 2000). همه­ی انسان ها در زندگی روزمره در معرض انواع فشارهای روانی و رویدادهای تنش­زایی قرار می­گیرند که بهداشت روانی و جسمی آنان را تهدید می کند. تنش یک وضعیت نا مطلوب تحریک عاطفی و روانی است و هنگامی فرد در آن واقع می شود که موقعیت را خطرناک یا تهدید کننده آسایش تلقی کند (اکبری، امیرآبادی زاده، پوررضا، واقعی و دستجردی، 1384).

استرس شغلی برای خیلی از کارکنان و کارگران یک مخاطره اصلی است. ظرفیت­های کاری، کیفیت پایین کارهای تجاری، اضافه کاری، روابط خشونت آمیز در محیط­های کاری و کار شیفتی فقط بخش کمی از حالت­ها از علل زیاد پر دغدغه­های کاری است. بدن انسان به طور عادی یک واکنش طبیعی به تهدید یا درخواست مانند گریز یا جنگ، دارد که واکنش به هر کدام باعث رها کردن آدرنالین می­شود. هنگامی که تهدید پایان می­یابد بدن انسان می­تواند به جایگاه طبیعی خودش برگردد. عامل به وجود آورنده­ی استرس یک رخداد یا تنظیم حالتی است باعث واکنش فشار می­شود. آسیب طولانی­تر واکنش بدنی مزمن است. استرس شغلی می­تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد. همچنین عوامل استرس­زا در محیط کار می­تواند از نیروی کارگری متجاوز شود که می­تواند مقداری تأثیر بر روی وضعیت­شان داشته باشد. کارگرانی که با ظرفیت­های بالا بیش از حد و اندازه کار کرده­اند در رتبه­های پایین باقی می­مانند صرف نظر از تلاش­شان پس ظرفیت بالای کاری یک عامل به وجود آورنده استرس است. کارمندان احساس اضطراب می­کنند و میزان سرعت ضربان قلبشان به این دلیل که آن­ها نمی­توانند ظرفیت کاریشان را کنترل کنند، بالا و پایین می­رود و می­تواند منجر به فرسودگی شغلی گردد. اعضای P.E.F تغییرات دراماتیک دردناکی را تجربه کرده­اند. بودجه ایالت به تأخیر افتاده، کسری بودجه به وجود می­آید و مذاکره در برقراری قرارداد طولانی می­شود. این تغییرات محیطی را پرورش می­دهد که شمار منابع استرس را به درجه بالایی می­رساند و شامل گرانباری نقش و زمینه­ساز فرسودگی شغلی می­گردد (پاول، 2003).

- Tangri

- Paul


مطالب دیگر:
📜دانلود تحقیق در موردتاثیر ورزش بر وزن📜دانلود تحقیق در موردتاثیر ورزش بر یادگیری کودکان📜دانلود تحقیق در موردتاثیر ورزش در سلامت روان📜دانلود تحقیق در موردتاثیر وضعیت ظاهری بر روابط اجتماعی 24 ص📜دانلود تحقیق در موردتاثیر پزشکی یونان بر پزشکی اسلام📜دانلود تحقیق در موردتاثیر یک مساله فلسفی بر معماری📜دانلود تحقیق در موردتاثیر-تربیت-بدنی-بر-روی-فیزیولوژی-زنان-13-ص📜دانلود تحقیق در موردتاثیر-سود-هر-سهم-بر-بازده-سهام-125📜دانلود تحقیق در موردتاثیر-و-اینترنت-بر-تحول-بازارکار-25-ص📜دانلود تحقیق در موردتاثیر-ورزش-و-سلامتی-قلب-28-ص📜دانلود تحقیق در موردتاثیر-گزارش-حسابرسی-بر-بازده-سهام55-ص📜دانلود تحقیق در موردتاثیرات اخلاق بر زندگی دنیوی📜دانلود تحقیق در موردتاثیرات زمان های پوست کندن عناصر معدنی گزیده مستخرج 15 ص📜دانلود تحقیق در موردتاثیرات فرا صوت (US ) روی استخراج مایع 22 ص📜دانلود تحقیق در موردتاثیرات موراد روان گردان بر جوانان اصلی 55 ص📜دانلود تحقیق در موردتاثیرات موسیقی📜دانلود تحقیق در موردتاثیرات-شنا-بر-سلامتی-انسان-29-ص📜دانلود تحقیق در موردتاثیراستانداردهای حسابداری بین المللی بر شرکتها 10📜دانلود تحقیق در موردتاثیربحران مالی دنیا بر اقتصاد ایران 16 ص📜دانلود تحقیق در موردتاثیرکارزنان برزندگی خانوادگی 12 ص📜دانلود تحقیق در موردتاج محل📜دانلود تحقیق در موردتاجر📜دانلود تحقیق در موردتاريخ آموزش و پرورش 48 ص📜دانلود تحقیق در موردتاريخ ابتدايي پنجم📜دانلود تحقیق در موردتاريخ ادبيات ايران 94 ص